מהו עמיל מכס ומה תפקידו?

עמיל מכס הוא סוכן מכס. תפקידו הוא  לייצג בעלי עסקים מול רשויות המכס במדינה. כל מי שעוסקים בשילוח בינלאומי, יבוא או יצוא, נדרשים לשירותיו לצורך הסדרת הניירת בכלל והמסים החלים עליהם בפרט. עמילות מכס היא שירות בלתי נפרד מתהליכי שילוח בינלאומי, בין אם מדוב בהובלה אווירית או בהובלה ימית.

עמיל מכס הוסמך למטרה זו. הוא בעל ידע וניסיון בכל השלבים והתהליכים הקשורים לנושא סחר בינלאומי. בהכירו את הפרוצדורה, השירות שלו חיוני ונדרש לא רק לצורך ביצוע מלא של הדרישות אלא לקיצור תהליכים ולהאצתם. עמיל מכס הוא המייצג את העוסקים בסחר בינלאומי כלפי שלטונות המס. הוא יודע מראש את הסכומים שיידרשו על פי סוג הסחורה.

ריכוז הסמכות אצל עמיל מכס מקלה על הלקוח דווקא בשל התפקיד הריכוזי שלו כאחראי על הובלה ימית, הובלה אווירית, ביטוח משלוחים, אחסון במחסנים ועוד.

 כיצד לבחור עמיל מכס מקצועי ומנוסה?

  1. לוודא כי מדובר בבעל מקצוע שיש לו הסמכה כ"סוכן מכס" מטעם אגף המכס והמע"מ.
  2. לוודא כי עמיל המכס בקיא בתהליך ובביורוקרטיה הכרוכה במשלוח סחורות או בשחרורן מנמל ימי או נמל אווירי במהירות וביעילות.
  3. לוודא כי עמיל המכס בקיא בסיווגים המעודכנים של סחורות כדי להפחית ככל שנתן את תשלום המס על סחורה מיובאת.
  4. לוודא כי עמיל המכס מקושר ורב מוניטין. לכך משמעות בצמצום עלויות בהובלה ימי או יבשתית. עמילי מכס מקצועיים ומנוסים רוקמים עם השנים קשרים עם חברות שילוח מובילות בעולם ונהנים ומנצלים את היכרותם לטובת הלקוח, הנהנה ממעטפת וממכלול שירותי שילוח ולוגיסטיקה.

 חשיבותו של עמיל מכס ללקוח

אם אתם עוסקים בשילוח בינלאומי ומתעניינים, לדוגמה בתחום משלוחים מארה"ב או משלוחים לארצות הברית, חשוב לברר כי עמיל המכס מכיר היטב את תחום השילוח במדינה זו ואליה. היכרות עם השוק המקומי, עם הנהלים ובעיקר עם הנפשות הפועלות עשוי לסייע ללקוח באופן משמעותי.

עמיל מכס מקצועי ומנוסה ייטיב לסווג את הסחורה ולאמוד את הסכום שיידרש תמורתה בשילוח, יגיש למכס את הניירת הנדרשת והרלוונטית על פי סוג הסחורה, ישלם מסים ואגרות, יפעל לשחרור מהיר של הטובין מהמכס, ישיג פטורים במידת האפשר, ינצל הטבות במסגרת הסכמי סחר של ישראל עם מדינות יעד שונות, ידאג לקבלת אישורים ככל שהם יידרשו ממשרדי ממשלה שונים, ייצג את הלקוח מול הרשויות במקרה שתתגלע מחלוקת, ובעיקר- יקנה ללקוח ביטחון בכך שהוא ילווה אותו במשך כל התהליך עד שחרורה הסחורה או הגעה ליעדה ( ייבוא או ייצוא). עמיל מכס יוכל לסייע גם במקרים שבהם יידרשו שירותי אריזה ואחסנה.

עיניכם הקוראות עדות- עמיל מכס הוא בעל תפקיד מפתח בתחום השילוח הבינלאומי. כל יצואן וכל יבואן נדרש לשירות עמילות מכס מקצועי.