הובלה בינלאומית

מה זה ייבוא וייצוא?

המילה ייבוא נגזרת מהמילה להביא ומשמעותה היא הבאת סחורות לארץ. לעומתה, המילה ייצוא נגזרת מהמילה להוציא ומשמעותה היא להוציא סחורות מהארץ. הרעיון העומד מאחורי תהליך הייבוא והייצוא הוא מתן האפשרות ליצרנים להרוויח כסף בעד סחורתם גם מחוץ לגבולות מדינתם וכך גם לאפשר לתושבי מדינות זרות ליהנות מאותה הסחורה. את תהליך הייבוא והייצוא ניתן לעשות בשלוש דרכים, עליהן נרחיב מיד.

מהי הובלה בינלאומית?

הובלה בינלאומית היא למעשה האפשרות להוביל סחורות ומוצרים בין ארצות. כאמור, ישנן שלוש דרכים לעשות זאת, וההובלה הבינלאומית היא שם כולל לתהליך ללא קשר לאופן ההובלה. אגב, ההובלה לא חייבת להיות בהכרח של סחורה ולמטרות מסחר, אלא היא יכולה גם להיות של תכולת בית או כל דבר אחר.

הובלה דרך היבשה

במרבית המקרים, הובלה בינלאומית דרך היבשה היא הדרך הקצרה והמשתלמת ביותר. הבעיה היא, שלא תמיד ניתן לעשות את ההובלה בדרך זו. זאת משום, שלשם ביצוע הובלה מסוג זה חייבת להיות דרך יבשתית. בישראל, שקשרי המסחר עם השכנים שלנו אינם מפותחים במיוחד, אנו נוטים לעסוק בייבוא וייצוא עם מדינות מעבר לים ולכן דרך זו היא בדרך, כלל לא רלוונטית.

הובלה אווירית

הובלה דרך האוויר היא דרך מהירה נוספת להעביר סחורות למדינות שונות, ולהעברה בין מדינות ללא קשר יבשתי, היא גם הדרך המהירה ביותר. הובלה אווירית מתאים בעיקר כאשר הסחורה המועברת היא בעלת משקל קל וממדים קטנים באופן יחסי. כאשר זה המצב, זוהי גם הדרך הזולה יותר, לעומת הובלה ימית.

הובלה ימית

שילוח ימי היא אפשרות פרקטית מאוד. בעיקר כאשר מדובר על מטען גדול וכבד. במקרים אלו, עלויות ההובלה יכולות להיות נמוכות באופן משמעותי לעומת הובלה אווירית וככל שהמטען גדול וכבד יותר, כך הפרש המחירים בין שתי דרכי ההובלה גדול ומשמעותי יותר.

בחירת הדרך

כאמור, הובלה בינלאומית, הנעשית דרך היבשה היא הזולה והמהירה ביותר מבין שלוש הדרכים, אבל היא רלוונטית רק במקרים, בהם היא מתאפשרת ובישראל, מקרים אלו אינם רבים. לאחר שסיכמנו לגבי אפשרות זו, נשארו שתי דרכים אפשריות נוספות: האוויר והים.

במידה ומדובר במטען קל וקטן באופן יחסי, מומלץ להעביר אותו דרך שילוח אווירי, מפני שזוהי הדרך הזולה והמהירה יותר לעשות זאת ובמידה והמטען הוא כבד וגדול, עדיף לעשות זאת דרך הים. יחד עם זאת, ישנם מקרים, בהם אין ברירה אלא להעביר את המטען דרך הים. הכוונה היא למקרים, בהם מדובר במטען בעל צורה מיוחדת, מטען הכולל חומרים כימיים כדוגמת תרופות וכדומה.

תנאים הכרחיים

ישנם מקרים, בהם המטען דורש תנאים מסוימים על מנת שלא ייפגע במהלך תהליך של הובלה בינלאומית. במרבית המקרים מדובר על פגיעה כתוצאה מהתנודות הרבות שהמטען עובר בדרכו מארץ המקור לארץ היעד ואז דרושה אריזה מתאימה לתנאים אלו. מקרה נפוץ נוסף הוא צורך בשמירה על טמפרטורה מסוימת, כמו בדוגמה של הובלת תרופות, מזון וכדומה ואז יש לדאוג להובלה תוך שמירה על הטמפרטורה הנחוצה.

תחילת הדרך והמשכה

כאשר מתחילים לעסוק בתחום של ייבוא וייצוא סחורות באמצעות שילוח בינלאומי חשוב להבין, שמדובר בתהליך סבוך, אותו לא פשוט ללמוד ולכן מומלץ להיעזר בחברה, העוסקת בתחום זה ובעלת אנשי מקצוע מנוסים בתחום, אשר ייתנו לכם את השירות המלא ויחסכו מכם את הסיכונים הכרוכים בטעויות לאורך הדרך.